Pogosta vprašanja: solarni paneli in strešna okna
Kakšna mora biti razdalja med strešnimi okni in solarnimi paneli?
Nad strešnim oknom je potrebno pustiti vsaj eno vrsto strešnikov, v kolikor pa imamo linijo rezanih strešnikov, pustimo dve vrsti strešnikov. Na vsaki strani strešnega okna oz. skupine strešnih oken se mora ohranjati razdaljo ene širine strešnika (30-50 cm).
Zakaj je pomembno, da med strešnimi okni in solarnimi paneli ohranjamo razdaljo 30-50 cm ali celo 70 cm?
Zagotavljanje ustreznega odvajanja vode je ključnega pomena, saj moramo deževnici omogočiti prosto pot za odtekanje s površine panela, ne da bi se ob tem prelivala preko zgornjega roba strešnega okna. Ohranjanje prave razdalje med strešnimi okni in solarnimi paneli je ključnega pomena tudi v primeru vzdrževalnih del, pri popravilu in vgradnji ali celo pri menjavi strešnih oken kjer je pomembno, da lahko odstranimo strešno kritino ob oknu brez odstranjevanja solarnih panelov. Poleg tega obstajajo še dodatni izdelki, ki segajo čez dimenzije strešnega okna, kot so rolete, ki segajo 15 cm preko zgornjega roba in 5 cm na vsaki strani.
Ali je možno, da sneg, ki zdrsne s solarnih panelov, poškoduje strešna okna oz. zunanje rolete?
Solarni paneli med delovanjem proizvajajo majhno količino toplote tako da se sneg, ki obleži na sončnih panelih, stopi in zelo hitro zdrsne s površine. V primeru, da so pod solarnimi paneli vgrajena strešna okna oz. strešna okna z nameščenimi zunanjimi roletami, jih lahko poledenela snežna masa zlahka poškoduje. Ravno zaradi tega je med strešnimi okni in solarnimi paneli priporočljivo namestiti linijski snegolov.