Klasični dvojček iz 1950. leta so spremenili v ogljiko-nevtralen dom prihodnosti.
Kako je mogoče energijsko učinkovito arhitekturo in visok standard bivanja združiti z modernizacijo starih hiš?
LichtAktiv Haus je modernizacija takoimenovane hiše naseljencev iz 1950. leta, ki stoji v okrožju Wilhelmsburg v Hamburgu. Poskus kaže, kako je mogoče vizijo obilne naravne svetlobe, svežega zraka in odprtih razgledov realizirati tudi pri najbolj zahtevnih projektih modernizacije. Cilj je združitev optimalne energijske učinkovitosti in najvišjih standardov bivanja v domu, ki je ogljično nevtralen.
Konceptualna zasnova LichtAktiv Haus je edinstvena zaradi inovativne strategije modernizacije, ki združuje najvišji standard bivanja z optimalno energijsko učinkovitostjo. Enkrat zaprta obstoječa zgradba se je spremenila v prostorne sobe, polne svetlobe, ki stanovalcem zagotavljajo najvišji standard bivanja. V prvovrstni različici so v stari hiši dve otroški sobi, dve kopalnici in spalnica. »Svetilka z dnevno svetlobo« podaljša prostor pod streho, kar ustvarja osrednji bivalni prostor in čitalnico z optimalno naravno svetlobo. Bivalno okolje se odpira tudi vodoravno po zaslugi steklene fasade, ki je dolga skoraj pet metrov in gleda v vrt. Skupna površina oken se je povečala z 18 m² v stari zgradbi na 60 m² v novi. Prizidek ponuja prostor za dnevno sobo in jedilnico, kuhinjo ter utility.
Edinstveni projekt obnove LichtAktiv Haus je škatlasto, zaprto zgradbo spremenil v odprto skupino prostornih sob, polnih naravne svetlobe. Projekt LichtAktiv Haus je mogoče uresničiti v različnih izvedbah – osnovna modernizacija in po enotah glede na finančne možnosti, ambicije ter potrebe po dodatni bivalni površini s prizidkom.
Ta zgradba ima dve otroški sobi, dve kopalnici, spalnico, osrednji dnevni prostor in čitalnico. Vse sobe imajo fasadna in strešna okna, ki so postavljeni tako, da zagotavljajo optimalno porazdelitev naravne svetlobe – skupna površina oken se je povečala z 18 na 60 m². Dnevni prostor ima zdaj pet metrov dolgostekleno steno, ki se odpira na domači vrt. Odprta dnevna soba je s prizidkom povezana tudi z jedilnico. Tukaj sta izvedeni tudi kuhinja in utility. Veranda je postala povezava med starim in novim. Za zagotavljanje električne energije in tople vode so uporabljeni sončni kolektorji in sončne celice, ki pokrivajo energetske potrebe hiše.
Koncept LichtAktiv Haus temelji na »duhu naseljencev«, vendar je namesto samooskrbe v smislu hrane dom samozadosten glede energije.